Jak problemy ze stresem mogą zepsuć nasz związek?

838

Każdy to zna – kawa za kawą, nieprzespane noce, życie w ciągłym biegu – jednakże taki styl życia nie może nam zapewnić odpowiedniego funkcjonowania organizmu, przez co się stresujemy. Ale czy stres może zepsuć nasz związek?

Stres a związek

Ciągłe bycie w stresie jest poważnym problemem, który przy braku rozładowania go może być przyczyną rozpadu naszego związku. Stres związany z pracą może być elementem wywołującym rozwój nerwicy. W momencie, kiedy zaburzenia psychiczne narastają warto jest zapewnić takiej osobie odpowiednie warunki do relaksu. Samodzielne próby radzenia sobie w tej sytuacji mogą przynieść sporo zamieszania i prowadzić do pogorszenia się stanu ,,pacjenta” – w końcu mogą się pojawić u niego zwyrodnienia, na przykład zacznie oglądać sex filmiki w internecie, zamiast zaspokajać swoje żądze z partnerką. Stres w większości przypadków nie wymaga opieki lekarza psychologa. W wypadku trwania w stresie przez naprawdę długi czas (od kilku miesięcy do 8 lat) terapia może być szansą na przyspieszenie powrotu do zdrowia oraz rozwiązanie problemów związanych z życiem sercowym. Jednakże trochę wybiegliśmy tu z faktami na przód – ponieważ tak naprawdę, kiedy życie daje nam na tyle ,,w kość”, że tworzy się u nas nerwica – to jeśli ta druga osoba nie będzie dla nas oparciem, to lepiej się rozstać, ponieważ taka osoba tylko będzie nas męczyć. Może i brzmi to dość brutalnie, jednakże im szybciej to zrozumiemy, tym lepiej dla nas, ponieważ okres ,,żałoby” po takim związku zdecydowanie się skróci.

Stres rodzi stres

Pamiętaj, że sprawa musi zostać postawiona jasno, ponieważ problem będzie tylko narastał. Frustracja spowodowana brakiem seksu może przyczynić się do rozpadu twojego związku. Seks to fizyczna, emocjonalna i duchowa pożywka dla związku, dlatego jego brak może wywołać uczucie gniewu i urazy. Natomiast kluczem do stworzenia szczęśliwej więzi pozbawionej tego pierwiastka jest komunikacja. Owszem, można się dogadywać, ale jeśli jedna ze stron nagle, zamiast uprawiać seks zacznie oglądać filmy erotyczne, to znaczy że coś jest nie tak. Obydwie strony muszą to akceptować i czuć się z tym dobrze. Podstawą jest uznanie wspólnych wartości za ważniejsze od fizycznej natury relacji. Intymność nie jest przecież równoznaczna z kontaktem fizycznym, dlatego też szanowanie decyzji naszego partnera bądź partnerki powinno być dla nas najwyższym priorytetem, więc jeśli po szczerzej rozmowie partnerka nadal będzie mówić ,,boli mnie głowa” to oznacza iż czas tą relację zakończyć.