Jak miłość się kończy?

804

Każdy człowiek, kto choć raz był w związku (który się po jakimś czasie zakończył) tego doświadczył. Na pierwszy rzut oka wydawało się, że ten ktoś jest dla nas idealny – dopełnia nas w takim stopniu, że nie zauważamy jego wad, jednakże po jakimś czasie to się zmienia. Wtedy jesteśmy zdezorientowani i tak naprawdę nie wiemy czy to była prawdziwa miłość. Ale czy jeśli jest ona prawdziwa – to czy może ona przeminąć?

Ciężko jest to jednoznacznie stwierdzić

Każdego roku miliardy osób łączą się w miłości, by potem boleśnie się rozstawać, bo coś poszło nie tak. Z tych, którzy są zdolni podtrzymać swoją miłość wystarczająco długo by doszło do poważnego związku – tylko około połowa pozostaje w małżeństwie, choć ostatnimi czasy te liczby non stop spadają. Spośród tych, którzy zostają razem nie więcej niż połowa to ludzie spełnieni. Trwają razem przez lojalność, z poczucia obowiązku, z przyzwyczajenia lub ze strachu przed rozpoczynaniem wszystkiego od nowa. Bardzo niewielu ludzi potrafi rozwijać uczucie miłości. Jednak i to się zdarza, w końcu nadal są i tworzą się związki osób, które są dla siebie idealne i trwają w tych związkach, najczęściej aż do śmierci. Tak naprawdę nic tylko zazdrościć takim osobom.

Zrozumienie pozwala miłości przetrwać dłużej

Kiedy mężczyźni i kobiety są zdolni do szanowania i akceptowania swojej odmienności wówczas miłość ma szansę rozwoju. Dzięki zrozumieniu odmienności drugiej płci możemy lepiej dawać i przyjmować miłość, którą mamy w sobie. Odkrycie, uznanie i zaakceptowanie dzielących nas różnic pomoże nam uzyskiwać to na czym nam zależy w sposób twórczy. Co więcej – nauczymy się jak najlepiej kochać i wspomagać tych, na których nam zależy. 

Codzienność potrafi być złudna

Jeżeli w naszym związku codzienność bierze nad nami górę, to wychodzą też na światło dzienne, rzeczy które normalnie chcielibyśmy trzymać w tajemnicy przed partnerem. Nie uświadamiamy sobie też dzielących nas różnic, nie zabiegamy o wzajemne zrozumienie. Nie szanujemy swojej odrębności, co zaczyna nas irytować, przecież nasz partner powinien być idealny, nieprawdaż? Domagamy się, osadzamy, stajemy się nietolerancyjni. W końcu nadchodzi etap w którym nie wytrzymujemy i na przykład zdradzamy, bądź też staramy się pobudzić w inny sposób, na przykład za pomocą darmowego porno w sieci. Aby odpowiedzieć na te pytania, fachowcy wypracowali wzorce filozoficzne i psychologiczne, lecz nie każdy z tego przecież korzysta, czyż nie?